handicapversionhandicapversion Handicap Bliv medlem Kontakt English Shop Sitemap Login Login http://www.radikale.dk/cms
Frederikssund   
Loader...
Forside  Pressemeddelels...  32 millioner ti...

  Pressemeddelelser
  Velfærdsspil - leg politiker for en dag
  Fremtidens velfærd bygger på, at de unge kommer i centrum
  Ny folketingskandidat i Frederikssundkredsen
  Tak for Tilliden
  Radikale Venstre sikrer styrket indsats på sundhedsområdet
  Radikale Venstre lader Frederikssund kårer kommunens værste regel
  32 millioner til busdriften i Region Hovedstaden
  Kommunal ledelsespolitik
  Fremtidens skole og velfærd til debat
  Radikale ønsker Tillidsreform
  Motorvej ikke konkurrent til S-tog

PM 32 millioner til busdrift

Radikale Venstre , 13-nov-2009 13:48

 
 13. november 2009

 PRESSEMEDDELELSE

 32 millioner til busdriften i Region Hovedstaden

Busserne er i krise. Busruter nedlægges i hele landet, selvom de udgør et uundværligt led i den kollektive trafikfødekæde. Radikale Venstre vil ikke sidde med hænderne i skødet, mens busdriften forringes. Radikale Venstre fremsætter ændringsforslag til finansloven med 100 mio. kr. i 2010 til at styrke den regionale busdrift. Det giver den enkelte region mulighed for at sætte ind, der hvor behovet er størst.

Regering med hænderne i skødet

Busserne kommer altid bagerst i køen, når regeringen skal fordele trafikmidler. Senest i dens forslag til finanslov for 2010, hvor busserne igen svigtes. Hermed glemmer regeringen to tredjedele af passagerne i den kollektive trafik. Og forudsætningen for at det øvrige kollektive system fungerer sammenhængende. Hvis busdriften ikke opprioriteres, er der stor risiko for at investeringerne i jernbanen ikke giver flere passagerer i den kollektive trafik. Og dermed får vi ikke løst de påtrængende trængsels- og miljøproblemer i trafikken.

Håb for yderområderne i Region Hovedstaden

Radikale Venstre vil ikke se passivt til, at den kollektive trafik falder fra hinanden. Vi mener, at vi har pligt til at sørge for gode transportmuligheder for de, som ikke har bil, og sikre arbejdskraftens mobilitet. Og vi har stærkt brug for et attraktivt kollektivt trafiksystem, hvis vi skal løse de stigende miljø- og klimaproblemer.

Derfor afsætter vi 100 mio. kr. i 2010 til at styrke den regionale busdrift.

”I Region Hovedstaden vil vi afsætte 32 millioner kroner. Hermed får Region Hovedstaden mulighed for at investere i bedre busser, lavere takster eller lave forsøgsprojekter med fx busser, der kører på gas. Det er et skridt i den rigtige retning på et tidspunkt, hvor flere kommuner skærer på busdriften og flere buslinjer ikke hænger ordentligt sammen”, udtaler Annette Rolsting, kandidat til Frederikssund byråd og hovedstadens regionsråd.


   Til toppen  tiltop   Print  Print    Tip en ven  mail
Siden er hentet: 7-sep-2010 16:49

Radikale Venstre | Christiansborg | 1240 København K | Telefon 33 37 47 47 | Fax 33 13 72 51 | radikale@radikale.dk