R: Regeringen og DF bryder FN’s Børnekonvention
Pressetjenesten
, 23-jun-2009 11:00 Børn med etnisk minoritetsbaggrund bliver sjældent tilbudt undervisning i deres modersmålssprog, når de bliver anbragt viser ny rapport fra Center for Familiepleje i Københavns Kommune. ”Den manglende modersmålsundervisning er et brud på FN’s Børnekonvention. Det er uværdigt, at regeringen ikke sikrer modersmålsundervisningen,” siger Marianne Jelved.
"Det er både uværdigt og umenneskeligt, at vi i Danmark ikke tilbyder anbragte børn modersmålsundervisning. Det burde være en fundamental menneskerettighed at lære sit modersmål, så man kan kommunikere med sine forældre eller søskende. Det er grotesk, at vi i Danmark har et politisk flertal, der ikke bekymrer sig om helt basal medmenneskelighed,” siger Radikale Venstres socialordfører Marianne Jelved og fortsætter:
”Jeg mener, det er et brud på FN’s Børnekonvention, at vi i Danmark ikke sikrer, at anbragte børn får undervisning på deres modersmål. Radikale Venstre vil kæmpe for at sikre modersmålsundervisningen, men som tingene er nu, kan vi desværre kun appellere til kommunerne om at være mere menneskelig end regeringen og Dansk Folkeparti.”
I FN’s Børnekonvention artikel 29 stk.1 litra c står der: ”Deltagerstaterne er enige om, at uddannelsen af barnet skal have til hensigt at udvikle respekt for barnets forældre, dets egen kulturelle identitet, sprog og værdier, og for de nationale værdier i det land, hvor barnet er bosat, og, i landet, hvorfra barnet oprindeligt stammer og for kulturer, der adskiller sig fra barnets egen kultur.”
|