handicapversionhandicapversion Handicap Bliv medlem Kontakt English Shop Sitemap Login Login http://www.radikale.dk/cms
Loader...
Forside  Pressemeddelelser  Oversigt  Infomation


R: Ansøgere til universiteterne bliver ramt af regeringens passivitet

Pressetjenesten , 29-jul-2010 15:55
Fredag får mange håbefulde ansøgere afslag på deres ansøgning til en videregående uddannelse. Noget der i stort omfang kunne være undgået, hvis ikke regeringen havde siddet på hænderne og været så passiv omkring kapaciteten for optaget på de danske universiteter. Det er en ærgerlig gentagelse af forløbet sidste år, og derfor burde det ikke komme bag på videnskabsministeren.
 
”Rigtigt mange ansøgere til universiteterne bliver ramt af regeringens passivitet i måden at håndtere optaget på de danske universiteter. Videnskabsminister, Charlotte Sahl-Madsen (K), har været alt for sent ude med sin opfordring til universiteterne om at udvide kapaciteten, og hun har ikke tilført de nødvendige midler. Ministeren er i denne sag i bedste fald passiv og uambitiøs”, siger Radikale Venstres uddannelses - og forskningsordfører, Marianne Jelved. 

I alt er det blevet til 94 ekstra pladser på landsplan til de rekord mange ansøgere. Det begrænsede antal af nyoprettede pladser skyldes, at ministeren var alt for sent ude med opfordringen, siger universiteterne, der modtog den på brev i begyndelsen af juli. I år har i alt 68.564 unge søgt ind.

”Jeg vil opfordre organisationen Danske Universiteter - gerne efter samråd med hvert af de otte universiteter - til at komme med et forslag til, hvordan de kan udbygge deres kapacitet, så flere studerende kan blive optaget. Andre uddannelsessteder som professionshøjskolerne og erhvervsakademierne bør også komme med deres forslag. Jeg forventer, de er i stand til at komme med flere alternative forslag, og der vil naturligvis være forskel på, hvordan hvert uddannelsessted løser opgaven. Så vil jeg gøre mit til, at deres forslag bliver til et helt konkret grundlag for den videre politiske proces. Det er vigtigt, at flere studerende i fremtiden kan blive optaget på den videregående uddannelse, som de er kvalificeret til", siger Marianne Jelved.
 
Yderligere kommentarer: Marianne Jelved, rvmaje@ft.dk

   Til toppen  tiltop   Print  Print    Tip en ven  mail
  Tilmeld nyhedsbrev
E-mail
Siden er hentet: 2-sep-2010 19:12

Radikale Venstre | Christiansborg | 1240 København K | Telefon 33 37 47 47 | Fax 33 13 72 51 | radikale@radikale.dk